Skubi pagalba: Tel.: +370 445 79040 Mobilus.: +370 61871936  Mūsų adresas: Žemaitės al. 1, Kretinga 

Radiologijos skyrius skyrius

RADIOLOGIJOS SKYRIUS

Telefonas: +370 (445) 79040

Kompiuterinės tomografijos, mamografijos, rentgenologinių tyrimų registracija:+370 (445) 79046

Vieta: A korpusas, I aukštas

Darbo laikas: visą parą

Skyriaus vedėja: gydytoja radiologė Loreta Černiauskienė

Vyresnioji radiologijos laborantė Fausta Urbonė

Radiologijos skyriuje atliekama plačios apimties diagnostika. Visi vaizdai gali būti atkuriami CD ir DVD formatuose.  Naudojami šiuolaikiški rentgeno aparatai MOVIPLAN CI – kompiuterizuotas, su skaitmeniniu valdymu bei telerentgenologijos galimybe ir skaitmenizuotas rentgenodiagnostinis aparatas Carestream DRX, mobilus skatmeninis rentgenodiagnostinis C lanko formos Ziehm Solo aparatas. Nuo 2022 m. rudens  naujos kartos kompiuteriniu tomografu Aquilion Lightning atliekamos kompiuterinės tomografijos, o nuo 2024 m. – mamografijos tyrimai.

Kasmet atliekama virš 30000 rentgenogramų, ir virš 1000 kompiuterinės tomografijos tyrimų.

 

KOMPIUTERINĖS TOMOGRAFIJOS TYRIMAS

Kompiuterinė tomografija (KT) – radiologinės diagnostikos tyrimas, kurį atliekant naudojama jonizuojanti spinduliuotė. Tiriant kompiuteriniu tomografu gaunamas tiriamosios srities skersinio pjūvio dvimatis vaizdas. Kurį galima atkurti daugiaplanėse ir trimatėse rekonstrukcijose,
, todėl gydytojas gali labai tiksliai nustatyti ligos židinį ir išplitimą.

  1.  
    1.  Ar kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimas saugus?
      Kompiuterinė tomografija atliekama naudojant jonizuojančiąją spinduliuotę, todėl siunčiantis gydytojas turi įvertinti rizikos ir naudos santykį.
      Šis tyrimas neturėtų būti atliekamas besilaukiančioms moterims, taip pat, esant jautrumui jodo preparatams, prieš tyrimą būtina gydytojo alergologo konsultacija.
    2. Kada atliekamas kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimas?
      KT tyrimas dažniausiai naudojamas gydytojų specialistų, siekiant išsamiau ištirti tam tikras patalogijas..
    3. Ar reikia pasiruošti kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimui?
      Kai kuriais atvejais gali būti paprašyta prieš tyrimą atsigerti vandens arba geriamojo kontrastinio preparato. Taip pat prieš procedūrą paprašys užpildyti specialią sutikimo formą.
    4. Kiek laiko trunka kompiuterinės tomografijos (KT) tyrimas?
      Tyrimo trukmė maždaug 15 minučių.
      Tyrimo atlikimo kokybei daug įtakos turi paciento pasiruošimas. Jei pacientas bus nepakankamai ar netinkamai pasiruošęs tyrimui, jis gali būti nukeltas vėlesniam laikui, nes nepavyks jo atlikti tinkamai. Tad, labai svarbu tyrimui pasiruošti pagal instrukcijas.

PASIRUOŠIMO INSTRUKCIJOS ŠIEMS KOMPIUTERINĖS TOMOGRAFIJOS TYRIMAMS

  • Pasiruošimas kompiuterinės tomografijos tyrimams yra labai individualus. Pacientams, kuriems bus naudojama kontastinė medžiaga, patartina nevalgyti prieš procedūrą, turėti buteliuką negazuoto vandens ir turėti ne ankstesnio kaip 2 savaičių kreatinino kraujo serume tyrimo rezultatą. Nekonrastiniams tyrimams specialaus pasiruošimo nereikia.

 

INFORMACIJA APIE TYRIMĄ

  • Tyrimu siekiama įvertinti tiriamo organo (-ų) pakitimus, patvirtinti ar paneigti gydančio gydytojo įtariamą diagnozę.
  • Tyrimo metu pacientas turi gulėti ir nejudėti, jį nuolat stebi radiologijos technologas. Tyrimas trunka nuo 5 iki 15 min.
  • Jonizuojančios spinduliuotės dozė, kurią gauna pacientas tyrimo metu, yra gerokai didesnė nei įprastinės rentgenografijos atveju. Ši dozė priklauso nuo tiriamosios srities, paciento svorio ir kt technologinių faktorių.
  • Gydančiam gydytojui nusprendus, kad tyrimas reikalingas, jis gali būti atliekamas nepaisant to, kiek prieš tai buvo atlikta tyrimų, kurių metu buvo naudojama rentgeno spinduliuotė, kada ir kokiu dažnumu jie buvo atlikti ir pan. Jei gydantis gydytojas nurodė atlikti tyrimą, tyrimo metu gauti duomenys turėtų suteikti daugiau naudos paciento sveikatai už galimą žalą dėl apšvitos.
  • Kiekvieno tyrimo metu gaunama apšvita padidina galimybę susirgti vėžinėmis (onkologinėmis) ligomis ir/ar atsirasti genetinių pokyčių.
  • Tyrimo atlikti nėščiosioms nerekomenduojama.
  • Tyrimą su kontrastine medžiaga yra pavojinga atlikti pacientams, sergantiems inkstų nepakankamumu, pacientams jautriems jodui, pacientams, kuriems numatytas gydymas radioaktyviuoju jodu.
  • Po tyrimo atlikimo teisės aktų nustatytais terminais ir tvarka parengiamas tyrimo atsakymas.

INFORMACIJA APIE KONTRASTINĘ MEDŽIAGĄ

 

  • Tiriant tam tikras kūno sritis, ypač vidaus organus, naudotina kontrastinė medžiaga.
    Kontrastinė medžiaga reikalinga tam, kad tyrimas būtų išsamesnis ir tikslesnis, pvz., geriau būtų matoma tiriamoji sritis (organai, kraujagyslės, jų pakitimai ir pan.).
  • Kontrastinės medžiagos suleidimo procedūra atliekama laikantis aseptikos bei antiseptikos reikalavimų
  • Kontrastinė medžiaga leidžiama į veną. Tyrimo metu ji gali būti suleista net ir tuo atveju, jeigu prieš tyrimą tokia galimybė buvo mažai tikėtina, pvz., tyrimo metu gaunami vaizdai yra neišsamūs, netikslūs, neryškūs ir pan. Dėl kontrastinės medžiagos suleidimo sprendžia tyrimą atliekančios įstaigos gydytojas radiologas.
  • Kontrastinė medžiaga naudojama laikantis visų gamintojo nurodymų. Kiekvienu konkrečiu atveju suleistinos kontrastinės medžiagos kiekį nustato įstaigos specialistai. Esant būtinybei, tyrimo metu gali būti suleistos papildomos kontrastinės medžiagos injekcijos.
  • Kontrastinė medžiagą inkstai filtruoja sunkiau,todėl serumo kreatinino tyrimų rezultatai padeda nustatyti, ar kontrastinės medžiagos suleidimas gali sukelti inkstų funkcijos pablogėjimą. Esant kreatinino normai , kontrastinė medžiaga neapsunkins inkstų funkcijos.
  • Naudojant kontrastinę medžiagą taip pat gali pasireikšti labai retai pasitaikanti alerginė reakcija (bėrimai, pykinimas-vėmimas, svaigimas, dusulys, nemalonus jausmas krūtinėje, širdies plakimas, alerginis šokas). Tyrimo metu apie šiuos simptomus nedelsiant būtina pranešti tyrimą atliekančiam radiologijos technologui, o jiems atsiradus vėliau – kreiptis į gydantį gydytoją.
  • KT tyrimo su kontrastu atlikti negalima be gydytojo konsultacijos, jei buvo padidėjusio jautrumo reakcijos jodokontrastiniams preparatams, bei esant individualiai kontraiindikacijai.

 

Atnaujinta: 2024-08-16, 08:17:40